Písal sa deň 29.6.2023 kedy slovenská reprezentácia v zložení: Michal Žitňan st., Michal Žitňan ml., Roman Čižnár, Ema Čižnárová, Ján Koťuha a Michal Hricinda nasadla na letisku vo Viedni do lietadla a odletela do cieľovej destinácie – Austin, Texas. Po prílete vo večerných hodinách sa výprava ubytovala, skontrolovala prepravované modely a po náročnom 16 hodinovom lete sa pripravila na oddych.
V nasledujúcich deň team manager privítal výpravu v mieste konania, oboznámil ich s priebehom a poprial im veľa šťastia na nadchádzajúcom svetovom šampionáte. Následne si súťažiaci v kategóriách S5C – maketa výška a S7 – bodovacia maketa, začali pripravovať modely na ich odovzdanie pre statické hodnotenie. Team manager a jeho asistent sa zúčastnili meetingu, kde ich organizátor informoval ohľadne časového harmonogramu a detailov týkajúcich sa samotného šampionátu. V prvý deň si v rámci tréningu naši reprezentanti preskúmali terén, na ktorom sa nasledujúce dni budú intenzívne pohybovať a otestovali funkčnosť svojich modelov v lokálnych podmienkach. Na záver dňa sme sa zúčastnili otváracieho ceremoniálu v areáli Southwestern University, Georgetown.
Prvý súťažný deň sa začal kategóriou S4A – raketoplán, kde Michal Žitňan st. preukázal svoje kvality a podarilo sa mu medzi jednotlivcami vybojovať 2. miesto a celé družstvo obsadilo v tímovom hodnotení takisto 2. priečku, Ema Čižnárová obsadila v hodnotení žien 3. miesto.
Druhý súťažný deň sme lietali kategórie S3A – raketa padák a S6A – raketa streamer. V kategórií S3A sa odzrkadlilo silné termické počasie, kde pri veľmi silných stúpavých prúdoch sa sem-tam podarilo nájsť aj veľmi silný klesavý prúd. V tejto kategórií dominovali početnejšie tímy, ktorých súčasťou bola početnejšia donášková služba. V kategórií S6A skončil Michal Žitňan ml. v celkovom hodnotení na 5. mieste a Eme Čižnárovej sa podarilo medzi ženami vybojovať krásne 1. miesto a po prvý krát si na vyhodnotení naša výprava zaspievala „Nad Tatrou sa blýska“. V tímovom hodnotení sa nám podarilo získať 2. miesto.
V tretí súťažný deň sa lietala kategória S1B, kde Michal Žitňan ml. získal v celkovom hodnotení povestnú zemiakovú medailu ziskom 4. miesta, v hodnotení tímov získalo Slovensko 3. miesto. Na záver dňa sa členovia výpravy pri príležitosti osláv Dňa nezávislosti zúčastnili ligového baseballového zápasu na náklady organizátora, ktorý bol pre nás neskutočný zážitok.
V posledný súťažný deň sa lietali kategórie makety S5C a S7. Po statickom hodnotení sa naši súťažiaci nachádzali na popredných miestach. V kategórií S5C sa ich kvality v druhej časti hodnotenia, dosiahnutej výške pri lete, potvrdili a pobrali fantastické umiestnenia. Majstrom sveta sa stal Michal Žitňan st., na 2. mieste sa umiestnil Roman Čižnár Ján Koťuha obsadil 7. miesto. Ema Čižnárová obsadila v celkovom hodnotení 10. miesto čo jej vynieslo už druhý titul majsterky sveta v hodnotení žien. Uvedené výsledky naznačujú že družstvo získalo titul majstrov sveta. Pri kategórií S7 sa súťažiacim vyskytli technické problémy pri štartoch a tak nepotvrdili vynikajúce pozície po statickom bodovaní.
V posledný deň samotných majstrovstiev sa naša výprava zúčastnila záverečného ceremoniálu a banketu, kde prebehlo vyhodnotenie posledného dňa a ocenený si prevzali svoje medaile a diplomy. Na záver výjazdu sme navštívili Johnsonove vesmírne centrum, kde sme si pozreli rakety, podľa ktorých naše makety staviame v reálnej veľkosti a nestihli sme sa vynadívať. Pre každého jedného účastníka to bol neskutočný zážitok.
Ak by sme to mali zhodnotiť, šampionát bol organizovaný na vysokej úrovni. Počasie nám s výnimkou silnejšieho vetra veľmi prialo, mali sme krásne slnečno s jednou malou prehánkou počas posledného dňa. Určite budeme na túto skúsenosť s dobrým pocitom spomínať.
V poslednom rade by som sa chcel poďakovať Michalovi Hricindovi, ktorý bol s nami ako helper, kde nám pomáhal lokalizovať a dohľadávať v náročných podmienkach naše modely. Poriadne sme ho pri tom „pripiekli“, trávil dopoludnie a aj popoludnie v otvorenom teréne pri teplote 35-37°C v tieni. Donášková služba je pri voľných modeloch mimoriadne dôležitá. Najsilnejšie tými USA a Číny čítajúce viac ako 50 členov mali v teréne zhruba po 25 ľudí. Na našu situáciu v tejto oblasti doplatil Michal Žitňan ml. V kategórii S4A po dvoch kolách viedol, nepodarilo sa nám však včas dohľadať a priniesť model pre tretie kolo. Takisto by som sa chcel poďakovať našim reprezentantom za vzornú prípravu a reprezentáciu Slovenskej republiky. Takisto patrí vďaka aj LERMASU a Slovenskému národnému aeroklubu, ktorých sme súčasťou a bez ich administratívnej práce by naša účasť na šampionáte nebola možná.
Prievidza, 14.7.2023
Roman Čižnár, Team manager