Tlačová správa z majstrovstiev sveta F1E – Martin

Martinský RC Model klub má najlepších modelárov na svete

Do Turca opäť zavítali leteckí modelári z celého sveta, aby si tu zmerali sily v rámci majstrovstiev sveta v lete modelov kategórie F1E. Spomedzi 13 krajín triumfovalo aj Slovensko vďaka miestnemu RC Model klubu Martin.

Letecké modely F1E sú špecifické svojím netradičným ovládaním. „Sú to svahové vetrone, ktoré sú ovládané magnetickým riadením,“ hovorí delegát FAI a reprezentant RC Model klubu Martin, Jakub Drmla. Približuje tak súťažné modely, ktoré nepoháňajú motory, ani sa neovládajú diaľkovo. „Na magnetickom riadení sa nastavuje smer letu. Ten sa nastavuje ako kompas podľa svetových strán. Vďaka magnetu si tak model udržiava nastavený smer letu.“

V rámci súťaže je hlavným cieľom udržať model vo vzduchu v maximálne stanovenom čase. Nastavené magnetické riadenie však k samotnému úspechu nestačí. „Kľúčová je príprava modelu pred štartom. Pilot si musí vybrať správny model vzhľadom na aktuálne poveternostné podmienky,“ vysvetľuje Drmla, pričom dodáva, že každý zo súťažiacich má k dispozícii päť modelov, ktoré sa líšia veľkosťou i váhou. „Do slabého vetra a teplého vzduchu si súťažiaci vyberá model s veľkým rozpätím krídel a klenutým profilom. Vďaka týmto parametrom model letí čo najpomalšie. Na druhej strane pri silnom vetre si súťažiaci vyberie model s menším rozpätím krídel a rovným profilom.“ Úspešný let si tak vyžaduje veľa praxe a mnoho nalietaných hodín. Určitú úlohu však údajne zohráva aj šťastie.

Na majstrovstvá sveta leteckých modelárov v kategórii F1E si prišlo do Martina zasúťažiť až 58 modelárov rôzneho veku. Tohto roku boli dokonca zastúpené všetky krajiny, v ktorých sa modelári tejto kategórii oficiálne venujú. Nechýbali tu súťažiaci z Nemecka, Rumunska, Francúzka, USA či dokonca z Japonska. Súťažilo sa niekoľko dní v dvoch vekových kategóriách a v piatich hlavných kolách. Sily si tu merali ako jednotlivci, tak aj národné tímy.

V kategórii seniorov si prvenstvo odniesli Poliaci. Najlepšie výsledky dosiahol Stanislaw Kubit. Druhé miesto si odniesol Nemec Florian Winker a tretie Alexander Winker, taktiež z Nemecka. V súťaži tímov zvíťazilo Poľsko, ktoré nasledovala Ukrajina a napokon Rumunsko.

V kategórii juniorov najlepšie umiestnenie opäť dosiahol Poliak Dawid Karpowicz. Druhé a tretie miesto si už však vybojovali Slovenky Ema Kožuchová a Laura Kožuchová. V súťaži tímov sa Slovensku darilo ešte lepšie, keďže sa mu podarilo vybojovať prvé miesto. Druhé a tretie miesto obsadili Francúzsko a Nemecko.

Úspešní slovenskí modelári sú členmi RC Model klubu Martin, ktorý funguje od roku 1974. Modelárske kluby na Slovensku zastrešuje Letecko-raketomodelárska asociácia Slovenska, v ktorej počtom členov patrí martinský klub k tým početnejším. Združuje leteckých modelárov rôznych „veľkostných“ kategórií, aj vekových skupín. Z približne 45-člennej základne sú mnohí členovia úspešní a známi reprezentanti nielen doma, ale aj v zahraničí. V poslednom čase je dosť veľký záujem o členstvo v klube aj medzi mladými, čoho dôkazom je približne štvrtina členov v juniorskom veku.

RC Model klub Martin je taktiež významným usporiadateľom majstrovstiev leteckých modelárov na Slovensku. O svojich organizačných schopnostiach musel klub najprv presvedčiť medzinárodnú leteckú organizáciu FAI vo Švajčiarsku. „Po prvý raz sa nám podarilo organizovať majstrovstvá tejto kategórie v roku 2013. Následne to už bolo jednoduchšie, keďže za nás hovorili výsledky aj pozitívna odozva zo strany zahraničných súťažiacich.  Začiatky však boli skutočne náročné. V rámci presviedčania o našej kompetencii sme museli organizovať rôzne menšie súťaže, ktoré navštevovali piloti z rôznych svetových krajín,“ vysvetľuje Jakub Drmla. Ak ide len o kategóriu F1E, v Martine sa im doteraz podarilo zorganizovať dvoje majstrovstvá sveta a dvoje majstrovstvá Európy. Nehovoriac o iných kategóriách leteckých modelov. Usporiadať preteky s medzinárodnou účasťou však nebolo jednoduché. Za úspech pri organizácii tohtoročných majstrovstiev vďačí klub aj podpore od mesta Martin a miestnych poľnohospodárskych družstiev.

V porovnaní s inými krajinami má Slovensko, a obzvlášť okolie Martina, výborné podmienky na lietanie. „Naše kopce nie sú ani veľmi vysoké a zároveň ani veľmi nízke. Terén je prístupný a sú tu aj vhodné klimatické podmienky,“ hovorí Drmla.

Hoci sa RC Model klub Martin počas nasledujúcich dvoch rokov nechystá na organizáciu ďalších majstrovstiev v tejto kategórii, už teraz pripravuje majstrovstvá ručne vyhadzovaných diaľkovo riadených vetroňov kategórie F3K a rozhodne nebude chýbať na mnohých súťažiach domácej aj svetovej úrovne. Svoj čas chce investovať najmä do práce s mládežou, z ktorej chce vychovať novú generáciu modelárov. „Ak by mal niekto záujem a chuť stať sa modelárom, dvere má otvorené. Naučíme ho ako začať, pomôžeme mu vybrať kategóriu, ktorá by ho zaujala a veľmi radi podporíme v súťažných začiatkoch,“ dodáva Jakub Drmla.

Autor textu: Miloš Hrabovský

Autor fotografii: RC Model klub Martin