Raketové modelárstvo

 

Raketové modelárstvo  je jedným z najzaujímavejších športových disciplín a životných štýlov.  Jeho jedinečnosť je v tom, že organicky spája duševné aktivity a pohyb na čerstvom vzduchu.

Je to technický šport, v ktorom modelári súťažia v dĺžke trvania letu, v dosiahnutí maximálnej výšky, v presnosti pristátia, v reálnosti letu ale aj v detailnom a maketovom spracovaní modelu alebo  v riadení rádiom riadených modelov.

Tento šport je pre ľudí všetkých vekových skupín.  Súťaži sa v jednotlivcoch, ale aj v družstvách.

Štarty prvých novodobých rakiet v druhej polovici 50-tych rokov, ale hlavne let prvého kozmonauta J. Gagarina podnietil rozvoj raketového modelárstva vo svete a raketové modelárstvo získalo veľkú popularitu. Neskôr, dvaja Američania, George Harry Stine (známy pod prezývkou „Otec simulačných riadených striel“) a jeho priateľ Orville Carsley vytvorili  a definovali pravidlá pre jednotlivé kategórie raketového modelárstva. Tieto pravidlá neskôr vytvorili základ pre dnešné pravidla medzinárodnej leteckej federácie (FAI).

Na Slovensku sa prví modelári predstavili okolo roku 1950. V r. 1964 vznikol v Dubnici nad Váhom Raketomodelársky klub, prvý  v rámci vtedajšieho Československa združujúci  nadšencov pre raketové modely.

Proces vypúšťania modelov rakiet predstavuje nekonečnú ľudskú túžbu dosiahnuť nové priestory v rozľahlom vesmíre.

Moment, keď sa vlastnoručne postavená raketa dvíha k oblohe zanecháva dlhotrvajúci dojem, ktorý ostáva  na celý život!  Možno aj  preto, si tento šport  získal mnoho priaznivcov na celom svete.

Fanúšikov raketového modelárstva nájdete v týchto krajinách sveta: Bulharsko, Kanada, Čína, Chorvátsko, Česká republika, Nemecko, Taliansko, India, Japonsko, Kazachstan, Lotyšsko, Litva, Macedónsko, Moldavsko, Rumunsko, Poľsko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Rusko, Turecko, Ukrajina, Veľká Británia, Spojené štáty americké, Uzbekistan, Nórsko, Egypt, Francúzsko, Azerbajdžan, Austrália, Južná Afrika. Raketových šport získava popularitu v Brazílii, Grécku, Švédsku a na Cypre.

Raketové modely podľa pravidiel FAI sa delia na nasledujúce triedy:

S1  Výškové modely

S2  Modely so záťažou

S3  Modely pre súťaž v trvaní letu na padáku

S4  Modely raketoplánov  pre súťaž v trvaní letu

S5  Výškové makety

S6  Modely pre súťaž v trvaní letu na  streamru

S7  Makety

S8  Modely raketových klzákov pre súťaž v trvaní letu

S9  Modely virnikov  pre súťaž v trvaní letu

S1 0 Modely s netuhou nosnou plochou pre súťaž v trvaní letu

S11/P – raketová lietadla a vesmírne lode (dočasné)

S12/P – trojboj – padák, streamer, virnik (dočasné)

Národná kategórie:

Raketa -vajce

Veľké polomakety

 

Každá trieda s výnimkou triedy S7- makety sa delí na podkategórie  podľa výkonu motoru.