Správa z majstrovstiev sveta raketových modelárov Rumunsko- Buzau 10/2021

Vo večerných hodinách tridsiateho septembra vycestovala slovenská reprezentácia raketových modelárov na MS do rumunského mesta Buzau. Seniorské družstvo tvorilo deväť reprezentantov a juniorské šesť z toho tri dievčatá. Podľa najnovších pravidiel sa ženy hodnotia jednako v celkovom poradí spolu s mužmi ale aj samostatne v jednotlivcoch. Napriek komplikovanej pandemickej situácii sa prihlásilo sedemnásť krajín. Najsilnejšie družstvá mali Rusko, Poľsko Ukrajina, USA. Tieto družstvá boli omnoho početnejšie čo dáva veľkú výhodu pri donáškovej službe. Slováci sa napriek menšiemu počtu určite nestratili.

Súťaží sa v ôsmich kategóriách v senioroch aj junioroch. Najvýznamnejším úspechom seniorov boli štyri individuálne medaile. Majstrom sveta v kategórii rádiom riadených raketových klzákov sa stal nováčik v seniorskej reprezentácii Simon Bolfa z Prievidze. V minulosti bol juniorským reprezentantom.  Do päť členného finále  postúpil z tretieho miesta. V konkurencii troch majstrov sveta v tejto kategórii sa nezľakol, obe finálové kolá vyhral a posunul sa v súčte na prvé miesto. Druhý najcennejší kov vybojoval Marián Greš z Bardejova v kategórii bodovacích makiet ktorý tým obhájil svoj prvý titul majstra sveta spred troch rokov. Bežný dvojročný cyklus MS narušila minulý rok pandémia. Marián tak ako pri posledných dvoch šampionátoch držal celý tým v napätí až do konca, jeho model v prvom kole havaroval. S pomocou tímu sa ho podarilo opraviť, a pred koncom druhého kola predviedol perfektný trojstupňový štart ktorý nedal konkurencii šancu. K dvom titulom pribudli aj dve strieborné medaily.

V kategórii raketoplánov sa do rozletu prebojoval Michal Žitňan mladší z Trenčianskej Teplej.  V konkurencii reprezentanta Ruska, USA a Bulharska nestačil len na  Američana. Posledný cenný individuálny kov vybojoval Ján Koťuha zo Spišskej Novej Vsi v kategórii maketa výška. Jano je z minulosti dvojnásobný majster sveta v tejto kategórii, tentokrát však nestačil na reprezentanta Ruska. Ku týmto individuálnym úspechom pridali seniori ešte dve strieborné a jednu bronzovú medailu v súťaži družstiev. 

Nesklamali ani naši juniori medzi ktorými boli aj dvaja nováčkovia, Marko Juročko a Tomáš Sokol z Bardejova. Najvýraznejším úspechom bolo tretie miesto Mareka Feceka  z Bardejova v kategórii rádiom riadených raketových klzákov. V samostatnom hodnotení žien – junioriek získala Klaudia Urbanová z Partizánskeho zlatú medailu v kategórii maketa výška. Ema Čižnárová z Prievidze pridala striebro v kategórii raketa padák a bronz v kategóriách maketa bodovacia a rádiom riadený raketový klzák. Klaudia Mateová z Dubnice nad Váhom vybojovala striebornú medailu v kategórii raketoplánov. K týmto úspechom pridali juniori ešte striebornú a bronzovú medailu v súťaži družstiev. Zaujímavosťou je že si všetci naši juniori odviezli aspoň jeden cenný kov.

Za výborné výsledky chcem poďakovať okrem samotných reprezentantov materským klubom v ktorých sa pripravujú, RMK Dubnica nad Váhom, MK Bardejov, RMK Nováky a LMK Humenné. Rovnako aj našej materskej organizácii LERMAS, ktorá je súčasťou Slovenského Národného Aeroklubu. Bez ich nenápadnej ale o to náročnejšej administratívnej práce by sme sa nikam nedostali.

 

Michal Žitňan,  Trenčianská Teplá 12.10.2021