Ankara, Turecko 30.11. – 1.12.2018
Zúčastnení:
Zoran Pelagič, prezident podkomisie pre raketové modelárstvo v CIAM FAI a člen CIAM Bureau
Hlavné body programu:
- Inšpekcia terénu pre nastavajúce Svetové Letecké Hry (WAG) ktoré sa majú konať v Ankare 2022 s konzultáciou a návrhom možných kategórií.
- Pre účely CIAM bolo vyhradene letisko v centre mesta ( bývalý hypodrom). Celkový letový priestor je približné 800x350m (Obr.1 a 2).


Predmetom jednania bolo aj analyzovať a navrhnúť kategórie tak, aby čo najlepšie a najzaujímavejšie bola zastúpená cela odbornosť CIAM. Po skúsenosti z WAG 2016 boli predbežné navrhnute kategórie ktoré nepotrebujú veľký letový priestor (modely do maximálnej letovej výšky 150m keďže sa bude lietať v centre mesta), teda hlavne Upútané modely (konkrétne F2D kombat) a modely kategórie F3. Taktiež sa zvažuje možnosť prezentovať aj “halové” modelárske športy ako F1D a F7 (nedávno vzniknuté vzducholode) a tiež jednu z kategórií kozmických modelov (pod podmienkou dodržania hraníc letového priestoru). Konečný verdikt o kategóriách by mal prísť v priebehu 2019.
- Doping v rámci FAI
- Podľa najnovších legislatív je možné náhodné vykonať kontrolu v rámci súťaži počas roka. Pod doping spája aj regulácia o konzumácií alkoholu na letisku /letovom priestore pre pilota. Po niekoľkých incidentoch bola toto opatrenie zavedene a treba dbať aby piloti nekonzumovali alkoholické nápoje počas súťaženia.
- Ocenenia:
- Scholarship FAI: do návrhu sa dostalo celkom 5 kandidátov, medzi ktorými je aj nominant zo Slovenka – Michal Zitnan ml.
- FAI gold medal : navrhnutých taktiež 5 kandidátov. Nominant zo Slovenka je Doc. Ján Maixner.
- Andrei Tupolev Medal: Dvaja kandidáti, medzi ktorými je aj nominant zo Slovenka – Michal Zitnan st.
- Pre podanie návrhov a lepšie zhodnotenie možnosti, bolo by dobre zostaviť “prehľadovú tabuľku” kde by každý tréner/ predseda odbornosti mohol doplniť výsledky a z toho by sa efektívnejšie dal spraviť prehľad o možnostiach a nomináciách súťažiacich alebo funkcionárov.
- Náklady súťaži: aj na tomto zasadnutí bola jednou z tém využitie marketingových nástrojov pri požiadaní súťaží s cieľom zvýšiť príjmy zo súťaží bez toho aby sa museli znižovať náklady.
- Správy o konaných sa MS/ME v rámci CIAM pre rok 2018:
- Majstrovstiev Sveta. Celkovo sa konalo 9 svetových šampionátov. Novinka boli 1. MS pre drony ktoré sa konali v Číne. Organizačné boli perfektne zvládnuté a je nadej že aj ďalšie súťaže kategórie 1. budú organizovane na tomto mieste. Bližšie informácie sa dajú nájsť na stránke FAI.
- Majstrovstva Európy. Celkovo sa konalo 9 svetových šampionátov medzi nimi aj ME pre F1E v Martine, ktoré boli pochválené predsedom jury pre vysokú úroveň ktorú Slovensko tradičné poskytuje.
- Stratene a poškodené prechodne trofeje:
- Počas uplynulých rokov sa niekoľko prechodných trofeji stratilo/ťažko poškodilo. Bola hlavne preberaná možnosť ako zefektívniť prepravu a taktiež monitorovať jednotlivé trofeje aby nedošlo k strate. O prípadných držiteľoch takýchto trofeji by nebolo zle viest aj domácu evidenciu.
- Časopis CIAM Flyer:
- Redaktor časopisu Emil Giezendanner podal správu o celoročnom chode časopisu a pocte vydaní v priebehu 2018. Časopis vychádza ako interný informačný list zo oblasti súťažných kategórií, prehľadu modelárskych odbornosti a najnovších technológii používaných v rámci CIAM. V prípade záujmu podporil každého kto by mal zaujímavú tému aby prispel. V prípade záujmu prispieť článkom, je vhodne kontaktovať delegátov ( J. Drmla a Z. Pelagic).
- Drony:
- Boli prejedane 4 hlavne body:
- MS Sveta dronov 2018 a planý na rok 2019.
- Legislatíva ohľadné dronov a priestory pre súťaže s dronamy. Bodom jednania bola hlavne ohľadné letového priestoru pre drony a tiež interná legislatív každej krajiny a obmedzenia vyplývajúce z toho. v prípade organizovania súťaže je nutne si overiť či v danom priestore je možné organizovať súťaž dronov.
- Typologizacia dronov a označenie ktoré drony sú prípustné na súťaženie. Dnes existuje veľké množstvo a typov dronov, ktoré sú ľahko dostupne na internete. Predmetom jednania bolo hlavne spresniť ktoré kategórie dronov sú súťažné a ktoré sa môžu využiť na edukačné a rekreačné účely.
- Najnovšie už drony budú vedené pod novým označeným F9 (staré označenie v rámci F3 a príslušná kategória nebude platne)
- Boli prejedane 4 hlavne body:
- Elektronické skolenie rozhodcov FAI:
- Je prebraná možnosť skolenia a overenia znalosti rozhodcov pre FAI cez edukačný portál (rozmýšľa sa niečo podobne ako moodle), kde každý prezident podkomisie bude mat možnosť zostaviť testy a testovať rozhodcov. Taktiež by to malo slúžiť ako databáza a prehľad jednotlivých rozhodcov a ich kariéry (účasť na šampionátoch, funkcie a pod.) Toto by organizátorom vrcholových súťaži a tiež pomohlo rozhodcom sa lepšie orientovať najnovších zmenách pravidiel.
- Využitie gyroskopov a podobných
zariadení v rámci CIAM:
- Predmetom bolo analyzovať ktoré odbornosti v rámci CIAM potrebujú stabilizačné zariadenia a ktorým odbornostiam využitie stabilizačných zariadení prekáža.
- Šampionáty:
- Ako navrhnute na Plenárnej schode boli na zasadnutí odsúhlasené v roku 2019 bulletiny pre nasledujúce šampionáty:
- WCH 2019 sa budú konať v:
F1A, F1B, F1C Senior: USA
F1E: Slovensko
F3A: Taliansko
F3B: Česká republika
F3CN: Nemecko
F3K: Maďarsko
F3P: Grécko
F5J: Slovensko
- ECH 2019:
F1A, F1B, F1P Junior:
Macedónsko
F1D: Česká republika
F2 ABCD: Bulharsko
F3J: Poľsko
S: Rumunsko
Vypracoval:
28.12.2018
Zoran Pelagić